Maxi Yacht Cup Results

Home page Results


Maxi Yacht Cup - Association Championship results in previous years

1980
Bumblebee 4
A. Kalbetzer
AUS
1981
Kialoa IV
J. B. Kilroy
USA
1983
Kialoa IV
J. B. Kilroy
USA
1985
Boomerang
G. S. Coumantaros
USA
1987
Kialoa IV
J. B. Kilroy
USA
1988
Il Moro di Venezia III
R. Gardini
ITA
1989
Longobarda
G. Varasi
ITA
1990
Matador 2
W. Koch
USA
1991
Matador 2
W. Koch
USA
1995
Sagamore
B. Dolan
USA
1996
Boomerang
G. S. Coumantaros
USA
1997
Morning Glory
H. Plattner
GER
Sayonara
L. Ellison
USA I.L.C. Maxi World Championship
1998
Sayonara
L. Ellison
USA I.L.C. Maxi World Championship
1999
Sayonara
L. Ellison
USA I.L.C. Maxi World Championship
Boomerang
G. S. Coumantaros
USA
2000
Alexia
A. Roemmers
ARG
2001
Alexia
A. Roemmers
ARG Racing Division
Unfurled
H. Macklowe
USA Cruising Division
Vae Victis
A. Grande
ITA Wally Division
2002
Alexia
A. Roemmers
ARG Racing Division
Adela
G. Lindemann
USA Classic Cruisers
Viriella
V. Moretti
ITA Cruising Division
Magic Carpet
L. Owen-Jones
FRA Wally Division
2003
Adela
G. Lindemann
USA Spirit of Tradition Division
Alfa Romeo
N. Crichton
AUS IRC Division
Idea SAI
R. Raiola
ITA IMS Division
Wallyno
L. Bassani
MON Wally Division
2004
Viriella
V. Moretti
ITA Cruising Division
Magic Carpet II
L. Owen Jones
FRA Wally Division
Idea
R. Raiola
ITA Racing Division
2005
Adela
G. Lindemann
USA Spirit of Tradition
Unfurled
H. Macklowe
USA Cruising Division (overall Scoring A & B Div.)
Y3K
C. P. Offen
GER Wally Division
Black Dragon
O. Happel
GER Racing Division
2006
Magic Carpet II
L. Owen Jones
FRA Wally Division
Alfa Romeo
N. Crichton
AUS Racing Division
Atalanta II
C. Puri Negri
ITA Mini Maxi Division
Aleph
G. Ruffo
ITA Mini Maxi Division - IRC
Hetarios
O. Happel
CH Spirit of Tradition Division
Unfurled
H. Macklowe
USA Cruising Division
2007
Indio
A. Recordati
ITA Wally Class
Viriella
V. Moretti
ITA Wally Class
Edimetra VI
E. Gismondi
ITA Mini Maxi Class - IRC
Atalanta II
C. A. Puri Negri
ITA Mini Maxi Class - ORC
Morning Glory
H- Plattner
GER Racing Class
2008
Magic Carpet 2
L. Owen-Jones
FRA Wally Division
Alfa Romeo 3
N. Crichton
AUS Mini Maxi Division
Hetarios
O. Happel
GER Cruising Division
Rambler
G. David
USA Racing Division
2009
Y3K
C.P. Offen
GER Wally Division
Alfa Romeo
N. Crichton
NZ Mini Maxi Racing Division
Grande Orazio
M. Florio
ITA Mini Maxi Racing/Cruising
Visione
H. Plattner
GER Cruising/SOT Division
Alegre
A. Soriano
USA Offshore Trophy
Bella Mente
H. Fauth
USA Champion 2009
2010
Y3K
C.P. Offen
GER Wally Division
Esimit Europa 2
I. Simcic
SLO Racing and Racing/Cruising division
RAN
N. Zennstrom
GBR Mini Maxi World Champion
Aegir
B. Benjamin
GBR Mini Maxi Racing/Cruising Division
HETAIROS
O. Happel
CAY Supermaxi division
Alegre
A. Soriano
GBR IMA Champion 2010 Mini Maxi fleet
Indio
A. Recordati
ITA IMA Champion 2010 Maxi fleet
Indio
A. Soriano
GBR IMA Offshore Trophy 2010
2011
Y3K
C.P. Offen
GER Wally Division
DSK Pioneer Investments
D. Salsi
ITA Maxi Racing/Cruising division
RAN
N. Zennstrom
GBR Mini Maxi World Champion
Allsmoke
G. Herz
GBR Mini Maxi Racing/Cruising Division
Nilaya
Ficaya Ltd.
GBR Supermaxi division
Alegre
A. Soriano
GBR IMA Champion 2010 Mini Maxi fleet
Alegre
A. Soriano
IMA Offshore Trophy 2011
2012
Esimit Europa 2
I. Simcic
SLO Maxi Racing division
Aegir 2
B. Benjamin
GBR Maxi Racing/Cruising division
Nilaya
F. Balcaen
GBR Supermaxi division
Magic Carpet 2
L. Owen-Jones
GBR Wally division
Bella Mente
H. Fauth
USA Mini Maxi World Champion
Jethou
P. Ogden
GBR Rolex IMA Championship 2012 winner
Jethou
P. Ogden
GBR IMA Offshore Trophy 2012 winner
2013
Aegir
B. Benjamin
GBR Maxi Racing division
Altair By Robertissima
P.Scerni/R.Tomasini
ITA Maxi Racing/Cruising division
Nilaya
F. Balcaen
GBR Supermaxi division
J One
J.C. Decaux
GBR Wally division
RAN 2
N. Zennstrom
GBR Mini Maxi World Champion
Lupa Of London
J. Pilkington
GBR Mini Maxi Racing/Cruising division
2014
Lionheart
Stichting Lionheart Syndicate
GBR J-Class category
Highland Fling XI
Lord Irvine Laidlaw
MON Maxi Racing & Maxi Racing/Cruising
Firefly
Eric Bijlsma
NED Supermaxi category
Magic Carpet 3
Sir Lindsay Owen-Jones
GBR Wally category
Alegre
A. Soriano
GBR Mini Maxi World Champion
Lupa Of London
J. Pilkington
GBR Mini Maxi Racing/Cruising category
2015
Open Season
Thomas Bscher
GBR Wally category
H20
Riccardo De Michele
ITA Mini Maxi category
Supernikka
Roberto Lacorte
ITA Mini Maxi R category
Windfall
Michael Cotter
MLT Maxi RC category
Comanche
Jim Clark
USA Maxi R category
Bellamente
John Fauth
USA Maxi 72 Class Worlds